Fluoryzacja zębów. Kiedy i dlaczego warto?

Fluoryzacja zębów uznawana jest za jeden z podstawowych elementów profilaktyki stomatologicznej. Pozwala wzmacniać szkliwo i ma właściwości przeciwpróchnicowe. Na czym dokładnie polega i jakie niesie za sobą korzyści?

Co to jest fluoryzacja zębów i na czym polega?

Istnieją dwa typy fluoryzacji. Pierwszym z nich jest fluoryzacja endogenna, polegająca na suplementacji fluoru zawartego w produktach spożywczych (w wodzie pitnej, soli kuchennej, mleku, rybach, owocach morza, roślinach strączkowych, cielęcinie, nabiale, orzechach, herbacie). Fluor występuje również w preparatach farmaceutycznych: tabletkach, kroplach lub gumach, które zaleca się stosować wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. 

Drugi rodzaj to fluoryzacja kontaktowa, inaczej egzogenna, polegająca na bezpośrednim kontakcie fluoru z powierzchnią zęba. Jest ona uznawana za w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg, zalecany zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 

Na czym polega fluoryzacja?

Najczęściej fluoryzację wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Mamy wtedy pewność, że zabieg zostanie przeprowadzony dokładnie, przy wykorzystaniu preparatów z odpowiednim stężeniem fluoru. Na początku wizyty, stomatolog dokonuje podstawowej higieny jamy ustnej i usuwa płytkę nazębną. Następnie nakłada cienką warstwę żelu lub lakieru z fluorem bezpośrednio na powierzchnię zębów. Preparat pozostaje na zębach przez kilka godzin uwalniając jony fluorkowe do szkliwa zębów, dlatego pacjent nie może przez ten czas spożywać żadnych posiłków oraz myć zębów przez ok. 12 godzin. Dodatkowo może wystąpić uczucie lepkości oraz nieco inny posmak w jamie ustnej. 

Zabieg fluoryzacji jest skierowany przede wszystkim do dzieci, ponieważ zęby mleczne oraz rosnące zęby stałe są niezwykle podatne na wszelkie zmiany próchnicze. Poprzez fluoryzację zębów, szkliwo zyskuje tarczę ochronną, która pozwala uchronić dziecko przed poważniejszymi zabiegami stomatologicznymi oraz znacząco zmniejsza zagrożenie próchnicą. 

Właśnie dlatego bardzo powszechna jest fluoryzacja zębów w szkole. Zabieg przeprowadzany jest pod nadzorem osoby z kwalifikacjami medycznymi, często higienistki, zawsze wyłącznie za zgodą rodziców. Dzieci otrzymują  specjalne szczoteczki do fluoryzacji zębów, a następnie na szczoteczkę nakładana jest odpowiednia dawka pasty z fluorem. Podobnie jak podczas zabiegu w gabinecie dentystycznym, uczucie lepkości zębów może utrzymywać się nawet przez kilka godzin, a dzieci muszą powstrzymać się od jedzenia i picia. Fluoryzacja u dzieci powinna być wykonywana cyklicznie, co około pół roku. 

Co daje fluoryzacja?

 • Szkliwo zębów staje się odporne na działanie bakterii;
 • remineralizacja szkliwa – odbudowa szkliwa w miejscach drobnych ubytków;
 • tworzenie powłoki ochronnej przed powstawaniem kamienia nazębnego; 
 • ochrona przed próchnicą;
 • zmniejszona nadwrażliwość zębów.

Wskazania i przeciwwskazania do fluoryzacji zębów

Wskazania:
 • profilaktyka w kierunku ochrony przed próchnicą;
 • przebarwienia;
 • leczenie nadwrażliwości zębów i szyjek zębowych;
 • leczenie ortodontyczne;
 • jako zabieg ochronny po piaskowaniu i skallingu.
 • demineralizacja szkliwa.
Przeciwskazania:
 • podatność na zatrucie fluorem;
 • alergie na preparaty stosowane podczas zabiegu;

Czy fluoryzacja to bezpieczny zabieg?

Ze względu na nadmiar fluoru występujący zarówno w codziennej żywności, jak i w pastach czy płukankach, zaleca się, aby wykonywać zabieg fluoryzacji w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych pod okiem eksperta. Jedną z polecanych klinik stomatologicznych jest Warsaw Dental Center. Podczas zabiegu fluoryzacji, stomatolog nie tylko dokładnie oczyści każdą część jamy ustnej, ale również dopasuje odpowiednie preparaty oraz ustali najlepszą dla pacjenta formę ich podania. 

Co ważne, fluor to pierwiastek, który można przyjmować wyłącznie w określonych dawkach, dlatego też, lekarz przedstawi dokładne zalecenia po zabiegu zgodnie z potrzebami pacjenta oraz opracuje częstotliwość wykonywania fluoryzacji w przyszłości.  

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *